Když máme terárium připravené a chvíli zaběhlé, můžeme se začít poohlížet po nových obyvatelích. Při nákupu žab se rozhodujeme podle mnoha okolností. Vždy je lepší pořídit si nové žabky přímo od chovatele a nikoliv od překupníka. Můžeme si tak snadno ověřit, v jakých podmínkách žába vyrůstala, zeptat se chovatele na mnoho důležitých informací, které překupník nezná a navíc tím omezíme stres žab z transportu a změny prostředí. I cena bývá přímo u chovatele většinou mnohem příznivější.
Při nákupu žab je většinou výhodné kupovat mladé odchované žabky v přiměřené velikosti, tak aby byly schopné sežrat malou octomilku. U některých chovatelů do takové velikosti doroste mladá žabka za několik týdnů, u jiných za několik měsíců. Je to dáno hlavně péčí a podmínkami, které chovatelé poskytují pulcům a mladým žabkám. Žáby, které za mlada nedostaly odpovídající podmínky moc rychle neporostou, mnohem později dospějí a nikdy nebudou mít příliš početné a časté snůšky, pokud se kdy vůbec dočkají potomstva. Proto bychom měli být při nákupu žab opatrní a důkladně se přesvědčit, jakou péči věnuje chovatel pulcům a mladým žabkám, čím je krmí a porovnáme jestli je jejich velikost úměrná jejich věku . Pokud nám chovatel tvrdí, že jedenapůlcentimetrová modrá aurátka, kterou nám prodává je stará tři měsíce, není s ním, nebo s žabkou (ale nejspíš s oběma) něco v pořádku. Tak stará aurátka by měla mít tělíčko alespoň 2,5 cm velké. Rychlost růstu u různých druhů se samozřejmě liší a nemůžeme čekat, že koupíme mladé Ranitomeye nebo Oophagy větší než dva centimetry. U těchto rodů pralesniček bychom neměli kupovat zvířata v délce těla menší než 12-15mm .
U většiny druhů pralesniček je lepší koupit několik mladých zvířat, počkat až se začnou pohlavně projevovat a potom si z nich vybrat vhodný pár nebo skupinku a zbytek zvířat prodat, nebo vymenit s ostatními chovateli za jiná zvířata. Kupovat dospělé „chovné“ páry se většinou nevyplatí. Chovatelé se často zbavují dobrých chovných párů jen neradi a většinou je „pouští“ svým známým. Páry, které se veřejně prodávají jsou v lepším případě přebytečné páry, sestavené se zvířat, co si chovatel nevybral k chovu, nebo staré a „vykladené“, v horším úplně neplodné, případně nemají pravidelné snůšky nebo mají málo vajíček ve snůšce, či špatnou vitalitu pulců a podobně.
Vizuální kontrola žabek: Při nákupu si žabky většinou můžeme prohlédnout v plastových krabičkách. Žabky jsou vystresované a bývají přitisknuté ke dnu krabičky, proto je težké porovnat stavbu jejich těla. Hodně nám prozradí tvar a postavení nohou. Předloktí by nemělo být silnější než paže (tzv. syndrom Pepka Námořníka), nohy by neměly být nepřirozeně roztažené, ani podivně složené, žába by na nich neměla „ležet“ ani přepadávat dopředu. Žabka by měla mít rovnoměrně rozšířené bříško proti hlavičce, rozhodně by neměla mít hlavu stejně širokou jako břicho. Je dobré prohlédnout také prsty a klouby, jestli nejsou nějak deformované. Zdravé oči jsou většinou černé a lesklé. Žabky by měly být vitální, rovnoměrně rostlé. Různé hrby, lezoucí kosti a boule jsou důvodem k odmítnutí žáby.