Osvětlení

Osvětlení terária hraje důležitou roli především pro rostliny, které v teráriu pěstujeme. Pralesničky jako takové nejsou na světlo příliš náročné a některé druhy jsou ochotné se množit i v teráriích, které žádné vlastní osvětlení nemají. Narozdíl třeba od hadů nebo pouštních zvířat tedy nepotřebují žádné výhřívací místo. Pokud v teráriu existují přesvětlená místa, pralesničky je většinou dlouhodobě neobsazují, i když jsou okamžiky, kdy se na ně chodí “ohřát” .

Světelný zdroj umisťujeme většinou vně terária. Pouze v případě paludárií, ve kterých je nutné osvětlovat i podvodní část nádrže umisťujeme světla i dovnitř. V tom případě se ale jedná o speciální vodotěsná tělesa splňující alespoň normu IP67 lépe IP68. Tyto tělesa mívají často vlastní chlazení, nebo jsou chlazena vodními prvky paludária, proto nám nádrž nepřehřívají.  Při použití světelných zdrojů které generují velké množství tepla (elektromagnetické předřadníky ap.) je výhodné jejich umístění ve větší vzdálenosti od terárií.

Nejčastějí používané světelné zdroje jsou v dnešní době zářivkové trubice T5 a LED čipy a pásky.  Halogenové, vysokotlaké sodíkové a metal-halidové výbojky se používají většinou jen u velkých expozičních vitrín,  kde díky velké výšce vitríny nehrozí přehřívání, ale je třeba tuto výšku prosvítit. V menších a středních vitrínách mohou metal-halidové výbojky nahradit velké kompaktní zářivky pro objímku E40, ve kterých je elektronický balast integrován přímo v patici.

V normálních teráriích o výšce kolem 50-60cm vystačíme s běžnými zářivkovými trubicemi T5 a LED pásky s čipy SMD 5630, 5730 a 2835.  Při použití T5 zářivek počítáme jednu trubici na 15-20 cm hloubky terária při výšce 50cm. Barevné spektrum volíme většinou mezi 4000k a 7000k, tomu odpovídá číselné značení  840-865 případně 940-970. Trubice T5 mají oproti klasickým T8 lepší poměr vyzářeného světla na spotřebovanou elektrickou energii. Výhodné jsou trubice dlouhé 114cm, kratší i delší mají  horší poměr spotřeby a výkonu.